Jana Bezpalcová - Štěstí dam

Štěstí dam (musical radical)

Muzikál Miloše ORSONA Štědroně, Lucie Málkové a Jana Tošovského premiérovaný v únoru 2008 v pražském divadle DISK.

Štěstí dam (musical radical) je původní vaudevillový muzikál, inspirovaný románem Émila Zoly, kabaretní estetikou a haute-couture módou. Odehrává se ve fiktivní nákupní galerii na konci 19. století. Libreto vzniklo na motivy románu Émila Zoly „U Štěstí dam“ z roku 1893, který popisuje vzestup první velké nákupní galerie na světě – pařížského velkoobchodu Aristida Boucicaulta „Au Bon Marché“. Štěstí dam je ironický příběh o naší současnosti, nahlížený z dalekého devatenáctého století.

Herce a tanečně-pěvecký sbor doprovází živý kabaretní orchestr ve složení:

Miloš Orson Štědroň - klavír
Jan Horváth - bicí
Helena Velická - violoncello
David Holý - kytara
Ladislav Kozderka - trubka
Antonín Mühlhans - saxofon
Jana Bezpalcová - akordeon

Lucie Málková (autorka projektu a libreta, režisérka): „Už dlouho s údivem sleduji, co všechno se u nás prezentuje jako muzikál. Přitom je to skvělá forma, extravagantní, provokující, ironická – taky dost erotická – a vždycky byla využívána ke ztvárňování rozporuplných témat – vezměte si třeba Vlasy nebo to, co dělal Voskovec a Werich. Takže tohle je náš pokus o muzikál, jaký si myslíme, že by mohl být na začátku třetího tisíciletí. Ne sladkobolně pompézní lovestory, spíš inscenovaný otazník nad určitými věcmi kolem nás. Je to ale muzikál – takže otazník vykroužený pohybem dívčích boků.“

Miloš Orson Štědroň, hudební skladatel, klavírista, muzikolog, libretista, pedagog a hudební publicista, se autorsky se zaměřuje na hudbu mnoha žánrů. Je tvůrcem více než 80 opusů. Jeho opera Lidská tragikomedie na vlastní libreto, inspirovaná Ladislavem Klímou, byla provedena ve Stavovském divadle v Praze v březnu 2003. Napsal scénické hudby pro Národní divadlo v Praze, Divadlo Husa na provázku, Studio Dialog, A studio Rubín, Městské divadlo Mladá Boleslav, divadlo Komedie, divadlo DISK, Městské divadlo ve Zlíně ad. Od března 2007 je na repertoáru divadla Komedie v Praze jeho úspěšný Kabaret Ivan Blatný, ke kterému napsal hudbu i libreto. Muzikál Štěstí dam s hudbou Miloše Orsona Štědroně měl premiéru v pražském divadle DISK v únoru 2008.
www.orson.cz

zpět na projekty